Gdy boli i choruje wątroba... - Poradnik - Przychodnia Internetowa - PRZYCHODNIA.PL
Piątek 17. Sierpnia 2018r
Jacka, Julianny
linki sponsorowane, reklamy

Gdy boli i choruje wątroba...
Wątroba jest wielką fabryką chemiczną a zarazem naszym osobiste kucharzem i lekarzem. W jej wnętrzu znajdują się tysiące komórek zwanych hepatocytami. Hepatocyty pełnią dwie podstawowe role: przetwarzają „surowe” składniki odżywcze wchłonięte w jelicie cienkim w substancje lepiej przyswajalne przez komórki naszego ciała oraz odtruwają organizm z substancji toksycznych. Gdy boli wątroba - oznacza to, że hematocyty nie mogły poradzić sobie z zadaniami kucharskimi lub odtruwającymi, jakie znalazły w naszym jadłospisie.
Jak trawi wątroba?
Białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy docierają do wątroby, jako „prefabrykaty” do obróbki chemicznej. W różnych przemianach biochemicznych zmieniają się one w pokarm strawny dla naszych komórek i tkanek.
Co nam zgotuje osobisty kucharz?
Najważniejszą rolą wątroby jest przemiana glukozy w glikogen - podstawowe „paliwo” dla wszystkich tkanek naszego ciała oraz syntetyzowanie białka z różnych aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych z węglowodanów i aminokwasów. Z tychże kwasów tłuszczowych w wątrobie powstaje cholesterol i żółć - substancja niezwykle ważna dla trawienia tłuszczy.
Kiedy kucharz staje się lekarzem...
Wówczas wątroba przetwarza również wprowadzone do ustroju substancje toksyczne w związki neutralne. Dlatego żywienie chorej wątroby jest nie mniej ważne niż leczenie i musi być dopasowane do jej aktualnego stanu zdrowia.
Szczególnie nie lubi alkoholu...
Gdyż pod wpływem wysokoprocentowych trunków, pitych systematycznie i w nadmiarze następuje blokowanie pracy hematocytów, poprzez odkładanie się w nich tłuszczu. Stłuszczona wątroba rozrasta się. Dalsze zatrucie alkoholem prowadzi do zapalenia - wątroba staje się obrzęknięta i bolesna, występuje złe samopoczucie, gorączka, żółtaczka.
Wątroba nie lubi też nadmiaru tłuszczu w diecie i w ogóle nadmiaru kalorii. Bowiem nie tylko nadmiar tłuszczu, lecz również nadmiar białka i węglowodanów w pożywieniu może doprowadzić do groźnej choroby, jaką jest jej stłuszczenie.
Choroby wątroby to:
Przewlekłe zapalenie, marskość, toksyczne uszkodzenie, stłuszczenie. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia. Częstymi przyczynami tych schorzeń są wirusowe zapalenia typu A, B, C, nadużywanie niektórych leków, zatrucia (np. grzybami) itp.
Kłopotliwe jest leczenie farmakologiczne, gdyż stosowane w przewlekłych chorobach wątroby leki nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. Przy zbyt długim stosowaniu farmaceutyków dochodzi niekiedy do uszkodzeń narządów miąższowych, w tym również wątroby Korzystnie jest wspomagać leki odpowiednią dietą - W przewlekłych stanach zapalnych wątroby stosuje się zwykle dietę wysokobiałkową, przekraczającą od 50 do 100 proc. normalną podaż, z dużą zawartością witamin. Celem takiej diety jest dostarczenie wszystkich składników pokarmowych niezbędnych do odnowy komórek wątrobowych. Natomiast u chorych z wodobrzuszem zmniejsza się podawanie białka co najmniej o 50 proc. poniżej normy, a w śpiączce wątrobowej wyłącza się całkowicie na jakiś czas białko, nawet przy żywieniu dożylnym.
Planując dietę trzeba pamiętać:
Że chorzy mają objawy towarzyszące - brak łaknienia, wzdęcia, zaburzenia trawienia itp. Żywienie nie powinno więc być schematyczne, lecz dostosowane do sytuacji i urozmaicone. Najlepiej, jeśli podajemy choremu 5 posiłków.
W leczeniu wątroby, oprócz diety szczególnie pomocne są zioła
Wyciągi z nasion ostropestu plamistego i ziela karczochów oraz cały zestaw ziół regenerujących wątrobę (podajemy zestaw opracowany przez ojców Bonifratrów). Ich przewaga nad środkami pochodzenia chemicznego polega na tym, że mogą być stosowane bez porównania dłużej, nie doprowadzając do poważniejszych uszkodzeń miąższu wątroby, i lepiej hamują procesy chorobowe w komórce wątrobowej.
Przykład typowego jadłospisu w przewlekłych chorobach wątroby
Śniadanie:
Kasza manna na mleku i wywarze z warzyw, pieczywo mieszane - chleb pszenny i pieczywo półcukiernicze, masło, pasta z sera twarogowego (i pomidorów), miód, napój z dzikiej róży. Śniadanie II: Galaretka z ryby, bułka, jabłko w sosie waniliowym.
Obiad:
Zupa jarzynowa z lanym ciastem, pulpety z cielęciny, marchew gotowana, sałata zielona polana kefirem, ziemniaki puree, kompot z jabłek. Podwieczorek:
Koktajl mleczno-warzywno-owocowy, biszkopty. Kolacja: Pierogi leniwe, surówka z jabłek, herbata z cytryną.
Recepta ziołowa ojców Bonifratrów na leczenie marskiej wątroby.
Kwiatostan kocanki (Inf. Helichrysi) 50,0
Liść pokrzywy (Fol. Urticae) 50,0
Kłącze perzu (Rhiz. Agropyri) 50,0
Korzeń mniszka (Rad. Taraxaci) 50,0
Ziele drapacza (Hb. Cnici benedicti) 50,0
Korzeń omanu (Rad. Inulae) 50,0
Liść borówki czernicy (Fol. Myrtilli) 50,0
Liść melisy (Fol. Melissae) 50,0
Korzeń cykorii (Rad. Cichorii) 50,0
Liść brzozy (Fol. Betulae) 50,0
Kora kruszyny (Cort. Frangulae) 50,0
Recepta homeopatyczna.
Na zapalenie wątroby
- ostre i bezbolesne Phosphorus D12
- ostre z bólami Bryonia D4 - 5 x dziennie po 5 kropli
Na marskość wątroby (poalkoholowe stłuszczenie) Sulfur D6 - 3 x dziennie po 1 tabletce
koniec
lek. med. KRZYSZTOF PIETRASZKIEWICZ
linki sponsorowane, reklamy

301
Twój komentarz
Dodaj nowy komentarz

15 lidia 86.179.74.189
2012-11-30 07:22:48

Jak można tyle zezrec w ciągu dnia,to nierealne,
14 michał 109.243.4.254
2011-11-22 13:14:58

masz człowieku 100% rację!!
13 Andrew 95.41.71.233
2011-09-23 13:42:46

chyba najlepiej spytac lekarza, proste
12 Wojtek 83.11.220.208
2011-07-21 21:10:19

Hmm a jak się ma tzw. spichrzenie - żelazo się odkłada w wątrobie to co zażywac...?
11 ASIA
2011-06-05 22:10:10

Ostropest plamisty,ponoc rewelacja
10 woytek
2011-03-01 16:17:29

Gdy mnie boli wątroba ( a zdarza się to dosyć często ) to sięgam po hepatil. Zazwyczaj 10-15 min. i wątroba przestaje mi doskwierać. Z bólami wątroby zmagam się niestety od dawna, problem się nasila wtedy gdy zjem coś tłustego albo wypiję za dużo alkoholu. No ale cóż, w młodości człowiek szalał to trzeba teraz za to zapłacić. Przynajmniej hepatil nie jest jakoś koszmarnie drogi, ja płacę dosłownie kilka złotych w aptece za grosze w manufakturze łódzkiej
9 Damian
2011-02-17 20:50:34

najlepiej leczy- Piasecki
8 ewa
2011-01-24 20:33:31

racja bo o wątrobie tyle sprzecznych opini do kogo sie udać
7 ewa
2011-01-24 20:29:14

zdaniem lekarzy moja wątroba jest marskość prawego płata ,otłuszczona zapisany mam Ursofalg,heparegan,esensiale forte 2lata i niemapoprawy co mam dalejrobić
6 kac
2011-01-06 23:26:24

No to witam w klubie. Ja nawet mam kilka "naukowych" książek z hepatologii i tez niektóre informacje są sprzeczne. Jeśli chodzi o białko to trzeba jeść normalnie. Ogranicza się białko zwierzęce, dlatego że przy jego rozkładzie i trawieniu [w wielkim uproszczeniu piszę] do krwi dostaje się amoniak i powoduje zaburzenia pamięci czy koncentracji. Ale tak jest przy wątrobie już w kiepskim stanie. I jeszcze jedno. Sama wątroba nie boli!!! Ból pododuje jej powiększenie i usisk na taka torebke w której jest czy inne tkanki. Generalnie nie jedz smażonego, nie pij alkocholu absolutnie i będzie ok:)
5 dzius
2011-01-04 16:15:17

Moze warto wybrac sie do lekarza, a nie leczyc sie Internetem?
4 barnaba
2006-05-13 20:36:21

Przegladam wszystkie niemal strony , które w jakiś sposób dotycza watroby, czy schorzeń z nią związanych. To co widze, to jest towarzystwo wzajemnej adoracji!!Nigdzie, ale to nigdzie, nie znalazłem merytorycznych, konkretnych informacji.Wszędzie jest jakas reklama, w sposób mniej lub bardziej zaawulowany.U was przeczytałem, że na watrobę korzystnie jest jeść zwiększone ilości białka.Świetnie1 Ale parę minut temu, byłem na linku, który kategorycznie kazał ograniczyć spozywanie wspomnianego, bo to jest niewskazane!!!!Paranoja, znikąd fachowej porady!
3 Stanislaw
2006-04-09 06:57:45

Ja jak mowia lekarze mam chora watrobe i jest tak jak tu doktor pisze tylko umnie jest taki objaw ze gdy mnie boli to pije ciepla herbate i po 2godzinach przechodzi prosze o odpoweedz jakiego rodzaju jest schozenie watroby dziekuje za odpowiedz
2 barnaba
2006-05-13 20:36:21

Przegladam wszystkie niemal strony , które w jakiś sposób dotycza watroby, czy schorzeń z nią związanych. To co widze, to jest towarzystwo wzajemnej adoracji!!Nigdzie, ale to nigdzie, nie znalazłem merytorycznych, konkretnych informacji.Wszędzie jest jakas reklama, w sposób mniej lub bardziej zaawulowany.U was przeczytałem, że na watrobę korzystnie jest jeść zwiększone ilości białka.Świetnie1 Ale parę minut temu, byłem na linku, który kategorycznie kazał ograniczyć spozywanie wspomnianego, bo to jest niewskazane!!!!Paranoja, znikąd fachowej porady!
1 Stanislaw
2006-04-09 06:57:45

Ja jak mowia lekarze mam chora watrobe i jest tak jak tu doktor pisze tylko umnie jest taki objaw ze gdy mnie boli to pije ciepla herbate i po 2godzinach przechodzi prosze o odpoweedz jakiego rodzaju jest schozenie watroby dziekuje za odpowiedz


Pytanie do lekarza !!!
Cukrzyca ciężarnych
Zobacz odpowiedź lekarza Diabetologa
Najczęściej zadawane pytania Zadaj pytanie
Spis treści
-Łabędzia szyja
-Śniadanie - rzecz ważna
-ABC wiedzy o rozruszniku serca
-Andropauza i co dalej
-Antykoncepcja (niektóre popularne metody)
-Astma
-Bańki akupunkturowe na przeziębienie
-Brodawki - jak się pozbyć?
-Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami
-Ceramidy i skóra
-Chrypka
-Ciążowe dolegliwości
-Creutzfeldta-Jakoba choroba
-Dobrze spać
-Głodne, chore włosy... i łupież!
-Gdy boli i choruje wątroba...
-Grypa - jak ją leczyć?
-Jak dbać o twarz ?
-Jedz bo zdrowe - czarna rzodkiew
-Jedz bo zdrowe - kapusta
-Jedz bo zdrowe - seler
-Jedz bo zdrowe - szparagi
-Kalkulator kalorii dla sportowców
-Katar sienny - pytania do lekarza
-Kefir zapobiega siwiźnie!
-Komputer i oczy
-Leczenie trądziku (2)
-Nie dajmy się grypie
-Nie tylko do herbaty
-Niebezpieczne kleszcze
-Odczulanie dietą - Alergia
-Prawidłowy rozwój płodu a kwas foliowy
-Przeczytaj - zastosuj !
-Skręcenie stawu kolanowego
-Trądzik bez tajemnic (1)
-Uwaga - kąsające owady
-WĄGLIK – niebezpieczna choroba
-Wegetarianizm - wciąż kontrowersyjny?
-Woda mineralna rozpuszcza kamienie nerkowe
-Wygraj z wiosną
linki sponsorowane, reklamy

Design by Media Park Sp. z o.o. ® © 1999 & 2018
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
-->